Chcete ušetřit na elektřině?

15. 5. 2024 | By | 0 Comments


Docela se nám ten život prodražuje, že? Kde jsou ty časy, kdy byly ceny v našich obchodech daleko přijatelnější než dnes! A to nemluvím o dobách, kdy tu socialistický režim ceny deformoval, to mluvím o době před pouhými pár lety, kdy už byly takové ceny tržní. Tržní, ale přesto daleko výhodnější. Dnes už abychom se my lidé pomalu báli do obchodu jít. Protože kdo ví, co uvidíme na cenovkách, a kdo ví, kolik zaplatíme třeba i za poměrně malý nákup. A protože se navzdory tomu nakupovat musí, musíme zkrátka šetřit na něčem jiném. Na něčem, v čem se ještě do určité míry omezit lze. A tak jsme třeba výrazně snížili spotřebu elektrické energie.

solární panely

Šetření na elektřině je i není dobrá věc. Je to dobré v tom, že je tato už dnes také poměrně drahá a omezení její spotřeby tak skutečně snižuje účty za ni, jenže je tu problém v tom, že distributoři nemohou snížit své výdaje úměrně nižší spotřebě, a tak nám započítávají své provozní výdaje do cen, a po rozpočítání jde o pořád větší částky, jež činí šetření ne zase až tak výhodným.

solární panely

A že proti tomu není obrany? Že čím méně elektřiny spotřebujeme, tím větší bude částka za její dodávku, takže se na tom vlastně nikdy dost neušetří? Tak to je určitá mýlka. Jistě, v podstatě je to tak. Ale existuje i výjimka. Když od dodavatelů neodebereme žádnou elektřinu, nenaúčtují nám tito za její dodávky logicky také nic. A chce to jenom od nich žádnou elektřinu nepřijímat. A že to nejde? Že elektřinu potřebujete a neobejdete se bez ní? Jistě, to je pravda, ale nemusíte ji odebírat od někoho, od koho ji nechcete. A když si ji budete vyrábět sami, nebude vás to stát nic. Ani dodávky, ani elektřina samotná. Když se prostě akceptuje cena fotovoltaické elektrárny a když si toto zařízení pořídíme, máme jistotu, že už budeme nezávislí. A sami sebe nebudeme logicky ruinovat.