Existuje americká hypotéka bez registru?

28. 5. 2023 | By | 0 Comments


Asi není třeba říkat, že finanční situace většiny z nás není zrovna nejlepší. K tomu je potřeba přidat i fakt, že mnoha lidem chybí finanční gramotnost, a máme v podstatě recept na katastrofu. To však neznamená, že by základní lidská touha bydlet „ve svém“ zmizela. Naopak, navzdory zvyšujícím se cenám nemovitostí je stejná, jako jindy.

I to je důvod, proč jsou hypotéky stále tak populární. Ovšem abychom z ní vytěžili co nejvíce, je potřeba vybrat ten správný typ. V současnosti tak mnoho lidí začíná zajímat americká hypotéka bez registru.

splácení hypotéky

Ta funguje na u nás doposud zvláštním principu. Při podávání žádosti vás sice nebudou prověřovat v registru dlužníků, avšak výměnou za to budete ručit předmětnou nemovitostí. Ta bude až do plného splacení majetkem poskytovatele. To mimo jiné znamená, že pokud nebudete splácet, může vás poskytovatel vystěhovat, dům prodat v aukci a peníze použít na splacení vašeho dluhu.

To vše samozřejmě nezní moc příjemně. Co na ní tedy lidi láká? Především je to právě fakt, že nebudou prověřováni v SOLUSu. Valná část dospělé populace totiž má nějaký dluh, byť mnohdy ne vlastní vinou. A pokud u běžného typu hypotéky poskytovatel zjistí, že jste zadluženi, pak vaši žádost zamítne, neboť pro něj budete klient se zvýšeným rizikem, že nebudete platit.

růst úroků

Zde je tedy jasné, co právě na tomto typu lidi tolik láká. Zde však bohužel přichází často ke slovu nízká finanční gramotnost, kdy nejsou schopni uvažovat v dlouhodobém horizontu. Jednoduše řečeno si vezmou hypotéku, aniž by si spočítali, že spolu se splácením dalších dluhů již nebudou mít dostatek prostředků k tomu, aby si koupili byť jen základní potřeby. Přestanou tedy splácet, čímž se dostanou v podstatě do dluhové spirály, ze které není snadná cesta ven.

Proto i zde, podobně jako u každé půjčky, platí, že bychom měli zachovávat opatrnost a brát si ji pouze ve skutečně nezbytném případě. Jak totiž ukázaly poslední roky, ekonomická situace se může změnit velice rychle.