Jaké máme nejběžnější světelné zdroje

5. 11. 2019 | By | 0 Comments

Pro nás všechny je světlo symbolem nejen viditelnosti, ale i tepla. A ač jej moderní světelné zdroje lightpark.cz příliš neprodukují, to spojení těchto dvou věcí je v nás velmi silné. A z dobrého důvodu. Prakticky vše, co zářilo v době, kdy jsme byli ještě pralidé, zároveň také vydávalo teplo. A to se nezměnilo téměř až do novověku, kdy byla vynalezena žárovka.Slunce ozařující louku

Pojďme se ale zamyslet nad tím, co nám dnes svítí nejčastěji. Myslíte, že jsou to žárovky nad našimi hlavami? Kdepak, zdroj je úplně jiný. Není jím nic jiného, než životodárné Slunce. To bylo tím prvním, co osvítilo naši planetu v době, kdy se konečně za pomoci gravitace zformovala z rotujícího prachu a jiného vesmírného materiálu, a po mnoho milionů let bylo tím téměř jediným, co naši Zem osvětlovalo.

Samozřejmě, byly tu i jiné věci, které vydávaly záři. Jeden čas dokonce i planeta sama, když byla ještě doruda rozžhavenou, meteority bombardovanou koulí. A v mírných projevech tak zůstalo doposud. Stačí se koneckonců podívat na fotografie sopečných erupcí se stříkajícím či tekoucím magmatem, pořízené v noci.

Pak však přišli lidé. Ti nejprve zkrotili oheň, takže už se přestalo být jen dílem náhody, kde se objeví. Ten poskytoval za tmy světlo a v zimě i teplo. To bezpochyby zachránilo životy mnoha členům tlupy. A kdo ví, možná některý z nich mohl být váš příbuzný.

Oheň zůstal naším přítelem velmi dlouho. I dnes najdeme domy, ve kterých se nejen topí, ale i svítí pomocí krbu, i když jich už je pomálu. Tento vývoj je důsledkem objevení elektřiny a vývojem žárovky. Ta oheň odsoudila již pouze do role dárce tepla, nikoliv však už světla.zapálená svíčka

Jak bude vývoj pokračovat? To dnes dokáže málokdo odhadnout. Možná jsou budoucností zářivky, zatím se to však nezdá příliš pravděpodobné. A to je z jedné stránky dobře. Dává to totiž prostor k vynalezení nových, ještě lepších a výkonnějších technologií. Uvidíme, co nám budoucnost přinese. Jedno je jisté: nuda to nebude.