Kolagen a vše kolem něj

30. 4. 2023 | By | 0 Comments

Kolagen je bílkovina, která je zodpovědná za to, že je naše pokožka pružná, elastická, lze ji natahovat a také za to, že máme zdravé kosti, klouby a všechny jejich součásti. Najdeme ho téměř po celém těle, například v kostech, svalech, v krevním řečišti a také jeho vysoký obsah najdeme v naší kůži. Bohužel, čím jsme starší, tím víc se kolagen, který v těle máme, rozpadá, a naše tělo má větší a větší obtíže s tím, aby produkovalo další, kvalitní kolagen. Proto se hodně lidí obrací na kolagenové doplňky, které jim pomáhají tuto skutečnost vyrovnat. Kolagen můžete užívat ve formě například prášků, tabletek nebo i gumových medvídků.

kostra

Kolagenu je také spoustu druhů. Velmi populární je třeba hydrolyzovaný kolagen hydrolyzovaný kolagen Orcacollagen.cz. Jak se vlastně kolagen v těle vyrábí? Jeho tvorba probíhá přirozeně ve spojitosti s aminokyselinami, což jsou stavební kameny bílkovin a nacházející se v potravě. Co tedy potřebujeme, aby se nám kolagen správně tvořil?

Prolin – ten se nachází například ve vejcích, mléku, chřestu nebo houbách

Glycin – ten najdeme ve vepřových i kuřecích kůžích a celkově v mase

Vitamín C – jedna z nejdůležitějších složek pro správnou tvorbu kolagenu. Najdeme ho zejména v citrusech a některých druzích zeleniny, jako jsou třeba rajčata a papriky.

citrusy

Měď – měď se nachází především ve vnitřnostech, takže například v játrech, slezině, ledvinkách a podobně. Najdeme ji také v oříšcích kešu nebo v luštěninách, jako je čočka.

Zinek – Zinek je prospěšný pro naši pleť obecně a měli bychom ho přijímat dostatečné množství. Najdete ho například v oříšcích, semínkách, luštěninách, cizrně, mořských plodech nebo jehněčím mase.

Kolagenu máme více druhů Celkově lze rozpoznat asi dvacet devět druhů, ale v našem těle se vyskytují především typy jedna až pět, kdy každý z nich má svou funkci.